Doradztwo Zawodowe

PYTANIA, PYTANIA …

Niezależnie od tego czy jesteś w klasie pierwszej czy ostatniej zadajesz sobie pytanie … i co dalej? Co po ukończeniu szkoły?

Nikt nie udzieli Ci odpowiedzi na to pytanie 🙁 … Ale. Jeśli dobrze znasz siebie, potrafisz uczciwie ocenić własne predyspozycje zawodowe, to masz szansę na to, że będziesz krótko szukać pracy idealnie dopasowanej do Ciebie. Jeśli natomiast, jesteś sam/-a dla siebie znakiem zapytania, to możesz zwrócić się o pomoc do doradcy zawodowego. Doradca, jak nazwa wskazuje doradza. Doradca zawodowy nie jest wróżką, która „widzi” Twoją przyszłość.  Doradca pomoże Ci poznać samego siebie, podpowie zawody pasujące do Ciebie, ale ostateczne DECYZJE PODEJMIESZ SAM!

WAŻNE

1. Doradca zawodowy jest do Twojej dyspozycji codziennie. Masz potrzebę, żeby porozmawiać to umów się wcześniej na rozmowę.

2. Doradca zawodowy pełni dyżury doradcze (może rozmawiać indywidualnie z uczniami). 

3. W Internecie znajdziesz wiele testów, poradników z doradztwa zawodowego. Warto z tego skorzystać. Pamiętaj jednak, że pełny obraz Twojej osoby można „uchwycić” podczas rozmowy z doradcą zawodowym 🙂

4. To w takim razie do pracy? Niekoniecznie. Może chcesz wiedzieć więcej o zawodzie w którym się uczysz, może „kręci” Cię coś zupełnie innego? Ucz się, może dasz radę równocześnie pracować?

5. Pieniądz … Dziś jest dla Ciebie ważny, pieniądz rządzi światem (?). Z czasem zauważysz, że są ważniejsze wartości w życiu od pieniądza.

6. Praca … Wzbudza skrajne emocje. Można ją polubić, można chodzić chętnie do pracy. Niektórzy ludzie tak mają. Mówi się o nich, że są spełnieni, a ja mówię że pracują z powołania. Do każdego zawodu, bez wyjątku można mieć powołanie, cukiernik z powołania, kucharz, weterynarz też z powołania. Nawet Pani sprzątaczka – też z powołania.

Życzę Ci abyś pracował / pracowała z powołania 🙂

doradca zawodowy

mgr Robert Pendziałek